Livestream - Bright European Skateboard Awards 2018

17 total products
Bright European Skateboard Awards Bright European Skateboard Awards Logo BESA - European Skateboard Awards

Livestream - Bright European Skateboard Awards 2018

Welcome to the Bright European Skateboard Awards 2018!

For the seventh year in a row, the Bright European Skateboard Awards will take place to celebrate the people who make European skateboarding happen.

Results will be announced at the Bright Awards Ceremony on 16th of January. If you won't make it to Berlin you can also watch the event's livestream here.

European Skater of the year

The winner is:

Oski Rozenberg

Nominees:

  • Oski Rozenberg
  • Jarne Verbruggen
  • Daan van der Linden
  • Hjalte Halberg
  • Lucien Clarke

Female Skater of the year

The winner is:

Sarah Meurle

Nominees:

  • Josie Millard
  • Sarah Meurle
  • Julia Brückler
  • Stefani Nurding
  • Roos Zwetsloot

Rookie of the year

The winner is:

Mike Arnold

Nominees:

  • Ville Wester
  • Mike Arnold
  • Magnus Brodewick
  • Hugo Bosserup
  • Didrik Galasso

Brand of the year

The winner is:

Palace

Nominees:

  • Palace
  • Öctagon
  • Isle
  • Sour
  • Poetic Collective

Video Project of the year

The winner is:

Atlantic Drift

Nominees:

  • Atlantic Drift
  • Palasonic
  • The Josi Mixtape
  • Sucubo
  • Booticelliboys ("the sound of success")

Shop of the year

The winner is:

Arrow & Beast

Nominees:

  • Arrow & Beast
  • Streetmachine
  • Bonkers
  • Palomino
  • Wallstreet

Instagram of the year

The winner is:

KF3Hunna

Nominees:

  • giorgi_armani
  • gronze
  • Manolostapes
  • KF3Hunna
  • sebdoshow_

Lifetime Achievement

The winner is:

Copenhagen Skatepark

Nominees:

  • Copenhagen Skatepark
  • Long Live Southbank
  • Raphael Zarka
  • Skateistan
  • Bryggeriet

Videographer of the year

The winner is:

Jacob Harris

Nominees:

  • Jacob Harris
  • Tor "VX" Ström
  • Ben Chadourne
  • Kamil Krzesniak
  • Pekka Lovas

Videopart of the year

The winner is:

Oski Rozenberg - Elite Squad

Nominees:

  • Oski Rozenberg - Elite Squad
  • Jarne Verbruggen - is pro!
  • Mike Arnold - Lloyds Part
  • Albert Nyberg - Prehistoric Part
  • Herman Stene - Free Part

Photographer of the year

The winner is:

Danny Sommerfeld

Nominees:

  • Alex Pires
  • Davy van Laere
  • Danny Sommerfeld
  • Fred Mortagne
  • Nils Svensson

Media of the year

The winner is:

OPlace

Nominees:

  • Grey
  • Place
  • Free
  • Vague
  • Triptych (de Paris)

Trick Of The Year

The winner is:

Eniz Fazilov - Front Blunt le Dome

Photo Recap

Bright European Skateboard Awards - Bonkers, SHRN, Arrow & Beast